Sponsormatch Jonsered

Första träningsmatchen spelad!

2019-02-05 22:20
Skönt att äntligen sparka igång matcherna. Efter fyra veckor med bara träning var det dax för årets första träningsmatch. Div 3 laget Anderstorp stod för motståndet. Vi gör en bra match, framförallt i den första halvleken där vi gör många bra prestationer och tre snygga mål. I den andra halvleken blir vi lite övermodiga och tappar grundidén i hur vi vill spela. Vi gör ändå ett mål till och vinner tillslut med 4-0.
Med många borta på grund av sjukdomar och småskavanker så var det bara 12 utespelare från A-truppen som var tillgängliga. Vi lånade in två från J-laget som fick göra sina första minuter i A-laget. Förhoppningsvis är dem flesta tillbaka till träningslägret i Göteborg som kommer till helgen. Där blir det även en träningsmatch mot Torslanda på lördag inne i prioritek serneke arena kl 11:30. 

Matchfakta: Dalstorp-Anderstorp (3-0)4-0
1-0(12) Daniel Sveningsson(Björn Arnesson) 2-0(24) Filip Illic  3-0(37) Sebastian Forsblad (Filip Illic) 4-0(87) Sebastian Forsblad (Björn Arnesson 

Gultkort: Björn Arnesson 

Nyhetsarkiv

Bokning gym
Hållanders HuvudsponsorSportslife klubbkläderSponsormatch fakturaSvedbergsSparbanken
Everta
Malmbergs
Primo
Tidbecks
Mastec
lideco
wlt
Torsbo
Vida
Dalstorps EL
Lidhs
Prefab ny
Bokning gymBoka spinningEmma Rönn
Intersport klubb