Sponsormatch Jonsered

Corona info.

2020-04-03 09:59

Västergötlands FF:s beslut för genomförande av ungdomsfotbollen.

Ungdomsserierna för pojkar div 1-4 samt för flickor div 1-2 i Västergötlands FF regi skall spelas med start den 21 juni, enkelserier med undantag för serier med få lag. Detta innebär att seriernas första hälft av matcher stryks ur tävlingsprogrammet. Västergötlands Fotbollförbund återkommer med exakta styrningar för respektive serie.

Ungdomsserier upp till och med pojkar div 5 och flickor div 3 skall starta som planerat men samtliga lag och deras ledare skall vara inställda på att om läget förvärras inom Västergötland så kommer dessa serier att pausas under en tidsperiod som bestäms senare.

Länkar
SvFF och Folkhälsomyndighetens rekommendationer för att bidra till minskad smittspridning.

Beslutet innebär i korthet för DIF:

·       U-fotboll Div 1 – 4 startar 21 juni. Det innebär att vårt gemensamma lag Tranemoalliansen för pojkar födda -04 får vänta på seriestart och kommer att spela endast en enkelserie.

·       U-fotboll från  Div 5 och neråt spelas som vanligt, men med restriktioner enligt ovan.

Alltså våra lag ska spela som vanligt, men med ett undantag: vårt gemensamma 16-årslag.

 

Nyhetsarkiv

Bokning gym
Hållanders HuvudsponsorSportslife klubbkläderSponsormatch fakturaSvedbergsSparbanken
Everta
Malmbergs
Primo
Tidbecks
Mastec
lideco
wlt
Torsbo
Vida
Dalstorps EL
Lidhs
Prefab ny
Bokning gymBoka spinningEmma Rönn
Intersport klubb