Sjögerén sänkte sina tidigare lagkamrater!
efter mål i den 92:a minuten av forne DIF-spelaren Johan Sjögerén.
En match där Vinberg förde spelet och hade ett stort bollinnehav matchen
igenom inför 268 åskådare på Dalshov.
Redan första kvarten hade Vinberg skapat 5 hörnor dock resultatlösa. I den 18:e minuten gjorde Hallqvist en bra räddning på en nick. DIF lyckades ta sig ur Vinbergs grepp stundtals och Jimmy hade ett skott utanför i den 30:e minuten. I den 42:a minuten kom DIF:s bästa chans när Isak löpte sig fri från kanten men skottet räddades på mållinjen av en Vinbergsspelare.
Första halvlek slutade mållös efter ett kompakt övertag från Vinberg. DIF:s försvarsspel var dock stabilt men framåt var det tunnsått med chanser.
I det höga tempot hade hemmalaget svårt med sitt passningsspel.
DIF tvingades till ett byte i halvtid då Anton hade ljumskproblem. Sebastian
Jarlenäs ersatte.
Andra halvlek fortsatte som den första med ett stort spelövertag av Vinberg.
Man ägde bollen till 70 % men DIF fortsatte att försvara sig bra. Hallqvist stod för ett par fina räddningar. Klockan tickade så sakteliga,fram mot slutminuterna
och DIF fick upp bollen på motståndarnas planhalva, skaffade sig tre hörnor på
raken.Man skickade upp mycket folk i Vinbergs straffområde och gick för tre poäng. Men på den tredje hörnan får Vinberg till en snabb omställning, och Johan Sjögeren kommer fri efter att Chrille missbedömer en långboll.
Sjögeren gör inget misstag utan sätter 0 – 1 till Vinberg vilket blir slutresultat.
Rättvist men mycket surt för hemmalaget som andra matchen i rad tappar
poäng i slutminuten. Dessutom gör resultatet att DIF hamnar under kvalstrecket eftersom de andra bottenkonkurenterna, vinner sina matcher. En tuff men inte omöjlig höst väntar.
Dagens lag:
Hallqvist,
Chrille, Sehlström, Järsenholt, Benjamin(87)
Anton (45), Björn, Forsblad, Erik(90),
Jimmy, Isak
Avb: Bonnen, Elias, Jarlenäs(45), Prieters(87), Uros(90), Filip


















